Lipoliza - usuwanie tłuszczu | Kraków

tel. 505 304 611

Rejestracja

Lipoliza to zabieg medyczny, którego celem jest usuniecie zalegających złogów tłuszczowych z różnych części ciała. Lipoliza jest bezpieczną procedurą polegającą na wykonaniu zastrzyków rozpuszczających komórki tłuszczowe.

Do usuwania tłuszczu używa się deoxycholanu sodu, lecytyny sojowej (fosfatydylocholiny PPC) lub mieszanki kilku substancji (np. roztwór Motolese, nazwany Aqualyx). Po wstrzyknięciu substancji w wybrane miejsce komórki tłuszczowe są likwidowane i usuwane przez układ limfatyczny. Lipolizę stosuje się do usuwania tłuszczu z tych miejsc, z których nie da się go pozbyć jedynie ćwiczeniami lub dietą.

lipoliza, intralipoterapia, usuwanie tłuszczu

Skąd można usunąć zalegający tłuszcz?

Lipolizę stosuje się na biodra, uda, kolana, kostki, okolice pod pośladkami, brzuch, plecy, usuwanie podwójnego podbródka. Ale zabieg można przeprowadzić na każdą część ciała jak ramiona, twarz, męskie piersi, worki pod oczami i tłuszczaki (otorbione guzki). Aby osiągnąć zamierzony skutek zwykle potrzebne jest kilka zabiegów. Jednak należy pamiętać o tym, że organizm ma swój limit bezpiecznej, górnej dawki preparatu, która może być podana.

Na czym polega lipoliza

Intralipoterapia polega na wstrzyknięciu substancji rozpuszczającej złogi tłuszczu. Deoksycholan sodu jest detergentem jonowym, podobnie działa fosfatydylocholina (lecytyna). Roztwór wstrzykuje się w miejsce zabiegowe za pomocą igły lub kaniuli, co powoduje zniszczenie komórek tłuszczowych. Zawarty w nich tłuszcz ulega mikronizacji do maleńkich kropelek, które następnie są degradowane i usuwane z organizmu przez układ limfatyczny i wątrobę do jelita. Substancja działa stopniowo w tkankach, co wiąże się z obrzękiem i pewną bolesnością leczonego obszaru, a proces usuwania wymaga czasu. Bywa, że rezultaty można zauważyć wkrótce po wstępnym leczeniu, ale zwykle zajmuje to kilka tygodni, aby końcowy efekt był w pełni widoczny. Przewagą lipolizy nad liposukcją jest to, że nie pozostawia po sobie zagłębień po odessanym tłuszczu.

Przebieg leczenia

Czas potrzebny na sesję zabiegową zależy od wielkości obszaru i wskazań poddawanych zabiegowi. Zabieg może trwać od 30 do 60 minut i zazwyczaj wymaga się od 2 do 8 powtórzeń w odstępie 4 tygodni. U niektórych osób widać znaczące rezultaty już po 1 lub 2 sesjach np. przy usuwaniu kieszonek.

Czy lipoliza jest bezpieczna?

Roztwory lipolityczne są stosowane na całym świecie od wielu lat i istnieje wiele dowodów potwierdzających ich bezpieczeństwo, znacznie wyższe niż przy liposukcji. Należy pamiętać, że zastrzyki rozpuszczające tłuszcz mogą potencjalnie uszkodzić skórę lub otaczające tkanki, w tym mięśnie. Dlatego ważne jest, aby leczenie było wykonywane przez odpowiednio wykwalifikowanego i przeszkolonego lekarza. Bezpieczeństwo jest najważniejsze, a poprzez przestrzeganie prawidłowego dawkowania, głębokości zabiegu, przerw między zabiegami wszelkie ryzyko i dyskomfort są zminimalizowane.

Do roztworu rozpuszczającego tłuszcz dodaje się czasem środek miejscowo znieczulający, który pomaga zmniejszyć ból związany z iniekcji, jednak podobnie jak w przypadku każdego zabiegu nie należy on do przyjemnych, a tkliwość utrzymuje się przez kilka dni później. Większość ludzi opisuje to jako minimalny dyskomfort i nie przeszkadza im to w normalnych codziennych czynnościach. Stosowanie środków przeciwbólowych jest dopuszczalne, ale niestety może ograniczyć skuteczność zabiegu.

Czego można spodziewać się bezpośrednio po zabiegu?

Bezpośrednio po zabiegu na leczonym obszarze może pojawić się zaczerwienienie i obrzęk z niewielkimi zasinieniami. Lipoliza działa poprzez wywołanie reakcji zapalnej w komórkach tłuszczowych, która może skutkować obrzękiem przez 3-5 dni, dlatego jeśli pacjent planuje zabieg na twarz, np. podwójny podbródek, gdzie obrzęk może być widoczny, warto zaplanować kilka dni wolnych od pracy lub życia towarzyskiego.

Leczony obszar może być tkliwy do 8 tygodni po zabiegu. Obrzęk można zmniejszyć, przykładając chłodny okład przez maksymalnie 20 minut każdego dnia. Zdecydowanie zalecamy używanie odzieży uciskowej, po zabiegu wskazane są także masaże.

Podczas rekonwalescencji należy unikać:

  • basenów, spa i sauny przez 3 dni,
  • ćwiczeń fizycznych przez 10 dni,
  • wszelkich innych zabiegów estetycznych przez 2 tygodnie w miejscu poddanym ostrzykiwaniu.

Jak długo utrzymuje się efekt lipolizy?

Rezultaty zabiegu lipolizy są trwałe pod warunkiem utrzymania stałej wagi ciała. Gdy uwolnione krople tłuszczu zostaną przetworzone przez układ limfatyczny organizmu, nie pojawiają się ponownie.

Jednak efekty zabiegu są trwale widoczne tylko wtedy, gdy po leczeniu przestrzega się zdrowej diety i często ćwiczy. Jeśli pacjent przybierze na wadze to prawdopodobnie ponownie pojawią się nagromadzenia tłuszczu, bo nierozpuszczone komórki tłuszczowe wypełniają się nim jak baloniki. Jeśli zostanie utrzymany zdrowy tryb życia, efekty będą trwałe.

Jaka jest cena lipolizy?

Cena zależy od miejsca wykonania i ilości użytego preparatu, mierzonej w ampułkach zaczyna się od 250 zł.