Leczenie nadpotliwości | Kraków

tel. 505 304 611

Rejestracja

W moim gabinecie mieszczącym się w Krakowie zajmuję się skutecznym leczeniem nadpotliwości toksyną botulinową u pacjentów dorosłych. O nadpotliwości czy nadmiernej potliwości mówimy wtedy, gdy pacjent ma nieustannie wilgotne dłonie, pachy lub stopy pomimo braku wysiłku fizycznego. Latem ta dolegliwość się nasila i może prowadzić do wydzielania więcej niż 1 l potu na dobę. Lekarz może potwierdzić występowanie nadpotliwości poprzez wykonanie testu.

Jakie są przyczyny nadpotliwości?

Przyczyn występowania schorzenia jest wiele. Nadmierna potliwość może być powodowana m.in. przez silny stres, zaburzenia pracy układu nerwowego, zmiany hormonalne, np. menopauza czy okres dojrzewania, nadwaga, otyłość, choroby (np. serca, Parkinsona, cukrzyca, gruźlica), podłoże genetyczne i parę innych powodów.

Leczenie nadpotliwości Kraków

Każdy przypadek analizuję indywidualnie i dobieram właściwą metodę leczenia nadpotliwości do pacjenta i stopnia nasilenia jego dolegliwości. W zależności od konkretnego problemu przepisuję odpowiednie środki farmakologiczne albo wykonuję specjalne zabiegi mające na celu leczenie nadpotliwości.

Leczenie nadpotliwości toksyną botulinową w Gabinecie Dermatologicznym na Centrum E Kraków

W moim gabinecie w Krakowie do hamowania nadpotliwości stosuję toksynę botulinową typu A (Azzalure). To popularny preparat wykorzystywany do wygładzania zmarszczek. Ma on szereg innych zastosowań w medycynie np. do leczenia bruksizmu (zaciskania szczęk), migreny i zeza. Przy nadpotliwości wykonuję drobne zastrzyki. Za pomocą cienkiej igły podaję preparat we właściwe miejsca. Botulina pod skórą blokuje impulsy nerwowe stymulujące wydzielanie potu przez gruczoły. Preparat nie uszkadza gruczołów potowych i apokrynowych tylko czasowo wyłącza ich działanie. Zabieg redukuje nadpotliwość na około 6-8 miesięcy. Po tym czasie gruczoły potowe włączają się i problem powraca, ale zwykle w mniejszym nasileniu. Można wtedy powtórzyć zabieg.

Czasem potu nie jest zbyt wiele, ale ma nieprzyjemny zapach ze względu na wydzielinę sterowanych hormonalnie gruczołów apokrynowych(np. stale nieprzyjemny zapach stóp). Botulina pomaga także w tych przypadkach. Jest też dobrą metodą terapii zapalenia tych gruczołów (hydradenitis suppurativa,tzw. Trądzik odwrócony). W takich przypadkach, za zgodą rodzica, leczenie prowadzę u młodzieży od 16 roku życia.

Czy leczenie nadpotliwości botuliną jest bolesne?

Leczenie nadpotliwości pach

Pacjent czuje lekkie ukłucia. Pachy zwykle nie wymagają znieczulenia, w razie szczególnej wrażliwości na ukłucia smaruję je kremem EMLA lub spryskuję chlorkiem etylu. Stopy i dłonie znieczulam ZAWSZE, tu zabieg jest nieprzyjemny.

Zabieg trwa kilkanaście minut, a jego efekt jest widoczny po około tygodniu. Nie ma żadnej okresowej niesprawności.

Leczenie nadpotliwości Kraków

Moje usługi leczenia nadpotliwości kieruję do wszystkich osób z Krakowa i okolic, które zmagają się z nadmiernym wydzielaniem potu w okolicy pach, stóp, dłoni czy czoła. Przeprowadzane terapie toksyną botulinową są w pełni bezpieczne i skuteczne – pozwalają na znaczące zmniejszenie potliwości wspomnianych obszarów ciała.

Jakie są koszty leczenia nadpotliwości toksyną botulinową?

Zabieg na pachy kosztuje 1200 zł.