Leczenie atopowego zapalenia skóry | Kraków

tel. 505 304 611

Rejestracja

Atopowe zapalenie skóry (AZS) zwane dawniej skazą białkową lub neurodermitem to powszechne schorzenie z kręgu atopii, obejmującego także katar sezonowy, zapalenia spojówek i astmę. Szacuje się, że cierpi na nią od 10% do 12 % populacji w Europie. Podobnie jak w innych chorobach alergicznych w ostatnich dekadach również w przypadku AZS notuje się drastyczny wzrost liczby zachorowań, stąd wlicza się je do chorób cywilizacyjnych. To częsta choroba okresu wczesnodziecięcego. Z wiekiem AZS ustępuje, niestety nie u wszystkich i może stanowić problem przez całe dorosłe życie.

Badacze zauważyli związek tej choroby ze statusem społecznym i miejscem zamieszkania. Częściej chorują osoby w krajach wysokorozwiniętych oraz z dużym zanieczyszczeniem powietrza. Bardziej podatne są dzieci z rodzin o wysokim statusie materialnym. Jedna z hipotez wiąże ten fakt z tym, że większa dbałość o higienę izoluje dziecko od alergenów przez co nie nabywa ono na nie odporności. Ale pamiętajmy, że przyczyn pojawienia się i zaostrzenia AZS jest bardzo wiele, w tym wrodzone wady tworzenia bariery skórnej oraz stres. U dzieci to często dieta,u starszych raczej drażniące czynniki zewnętrzne, w tym zawodowe i błędy pielęgnacyjne niszczące barierę skórną oraz czynniki psychiczne.

Leczenie atopowego zapalenia skóry

Co może być objawem atopowego zapalenia skóry?

Ta choroba może pojawić się u niemowląt, kilkuletnich dzieci, nastolatków, rzadziej u dorosłych. Bardziej podatne są dziewczynki niż chłopcy (3:1). AZS może objawiać się m.in. poprzez świąd, wypryski na różnych częściach ciała, liszaje, zapalenie skóry, itp. Tym symptomom może towarzyszyć szereg innych objawów świadczących o chorobach towarzyszących np. erytrodemia, świerzb itd.

Leczenie AZS

Leczenie atopowego zapalenia skóry to kwestia złożona, musi obejmować postępowanie pielęgnacyjne, czasem dietetyczne, smarowanie skóry emolientami i maściami zawierającymi składniki przeciwzapalne, oraz podawanie leków ogólnych, leczenie światłem, klimatoterapię, a czasem psychoterapię lub inne metody obniżania reakcji stresowych. Doświadczony lekarz dobiera metodę do aktualnego stanu skóry i możliwości rodziny i pacjenta. Stąd tak ważna jest długotrwała współpraca między lekarzem, a pacjentem.

Gdzie leczyć atopowe zapalenie skóry w Krakowie?

Jako dermatolog mam wieloletnie doświadczenie w leczeniu tej choroby, począwszy od pracy z niemowlętami i małymi dziećmi (jako klinicysta na oddziałach szpitalnych) jak i z dorosłymi. Jestem też zaangażowana w badawcze programy lekowe dotyczące AZS, co pozwala mi oferować pacjentom dostęp do najnowszych leków i technologii.