Powiększanie ust

Usta są zawsze w centrum uwagi. Ich proporcje, kształt, kolor mają nie tylko znaczenie estetyczne, ale również podtekst erotyczny i kod kulturowy. Pełne, ładnie wykrojone usta zwiększają atrakcyjność twarzy. Nic dziwnego, że powiększanie ust jest jednym z najpopularniejszych zabiegów w medycynie estetycznej. Do tego celu używano już dotychczas wielu preparatów. Początki medycyny estetycznej to era preparatów trwałych, jak np. silikon lub tworzywa sztuczne. Niech będą zapomniane. Liczba powikłań, a przede wszystkim fakt ich trwałości i niezmienności pomimo upływu czasu sprawiły, że straciły na znaczeniu. Efekty ich użycia wciąż możemy zobaczyć na twarzach starszych Amerykanek, które robiły sobie takie zabiegi w lach 80 i 90 ubiegłego wieku. Po silikonie przyszedł czas kolagenu a potem pojawił się kwas hialuronowy (w skrócie HA).

Kwas hialuronowy w medycynie estetycznej

HA ma już same zalety. Jego użycie jest przewidywalne, bezpieczne, odwracalne, praktycznie nie uczula, bo jego skład jest identyczny z tym w ludzkich tkankach. Stad jego kariera w medycynie, nie tylko estetycznej. Jest używany w ortopedii, okulistyce, dermatologii itd.

Na bazie HA powstało tysiące kosmetyków, preparatów do nawilżania, rewitalizacji, mezoterapii, wolumetrii, poprawiania rysów twarzy, usuwania zmarszczek, wypełnień. Nie ma dziś gabinetu, który by z HA nie korzystał.

Efekt działania kwasu hialuronowego zależy od kilku czynników: po pierwsze od rodzaju produktu, jego gęstości, utrwalenia, usieciowania, producenta. Po drugie od umiejętności osoby wykonującej zabieg. Po trzecie od organizmu pacjenta, aktywności jego własnych enzymów, trybu życia, palenia, wystawiania się na ultrafiolet.

Zabieg powiększania ust

Zabieg powiększania ust może być wykonany w znieczuleniu powierzchownym (posmarowanie kremem znieczulającym) lub zastrzykowym (podobnie jak procedury stomatologiczne). Dla większości osób całkowicie wystarcza krem, a są i takie, które znoszą zabieg bez znieczulenia. Możemy użyć do niego różnych narzędzi, jak igły pozwalające na bardzo precyzyjnie modelowanie lub kaniule, których zaletą jest mała urazowość (mniej siniaków, ale i mniejsza precyzja).

Użycie HA kojarzy się tylko z powiększaniem ust, ale nie zawsze jest to najlepszy wybór estetyczny.

Kwas hialuronowy do korekty wyglądu twarzy

Można usta poszerzyć, można je obrysować, można uwypuklić bez powiększania jedną lub obie wargi np. likwidując wrodzone nierówności. Można podeprzeć opadające kąciki – zawsze o tym rozmawiam z pacjentką przed zabiegiem. Jeśli ktoś nie jest zadowolony z efektu to w kilka godzin można rozpuścić podaną substancje, na co nie pozwalał żaden inny preparat stosowany wcześniej. W ciągu 10 lat stosowania HA zdarzyła mi się tylko dwukrotnie sytuacja, w której pacjentka nie była zadowolona z efektu moich działań. W obu przypadkach wróciłyśmy do stanu wyjściowego.

W każdej grupie wiekowej są różne oczekiwania. Młodzi ludzie eksperymentują z wyglądem- starsi dzięki HA pragną cofnąć efekt starzenia, upływ czasu powoduje bowiem zwiotczenie i ścieńczenie warg i zmarszczki wokół nich.

Poprawianie ust u mężczyzn

Nie jest to zabieg zarezerwowany tylko dla kobiet. Korektę ust, które są np. krzywe, lub z wystającą wargą czasem proponuję też panom. Pomimo początkowego oporu, gdy już dojdzie do zabiegu są bardzo zadowoleni z jego efektów. Należy podkreślić, że wstrzyknięcie HA w usta wpływa znacząco na ich okolice. Podanie kwasu hialuronowego w górną wargę prostuje występujące na niej pionowe zmarszczki.

Nie bójmy się więc troszkę poprawić sobie urody pamietający przy tym, że zabieg może być wykonywany wyłącznie przez lekarza.