Uwaga na znamiona!

„Pieprzyki” – co to właściwie jest? Takie pojęcie w medycynie nie istnieje. Potocznie określa się tak każdą ciemniejszą zmianę na skórze od najłagodniejszych po najbardziej złośliwego czerniaka.

Diagnostyka różnicowa bywa niekiedy długa i skomplikowana. Znacząco ułatwiają ją nowoczesne dermatoskopy, a zwłaszcza spektrofotometr (np. Mole Mate), którego to urządzenia używam w moim gabinecie po wielekroć codziennie. Pracuje z nim już 10 lat i dzięki jego pomocy ocaliłam wiele metrów kwadratowych ludzkiej skóry przed niepotrzebnym okaleczeniem i bliznami. W przypadku zaś zmian niebezpiecznych urządzenie pozwala mi je wykryć na bardzo wczesnym etapie rozwoju. Wówczas z całą bezwzględnością wysyłam pacjenta do chirurga z zaleceniem weryfikacji histologicznej.

Chciałabym podkreślić, że nie ma tu miejsca na amatorską diagnostykę i leczenie. Nie każdy czerniak jest czarny! Ale istnieje kilka rozsądnych zasad samoobserwacji znamion o których mówię w programie TTV zamieszczonym na mojej stronie na Facebooku. Gorąco polecam jego obejrzenie, bo na przykładach pokazuje jakie zmiany mogą być niebezpieczne. Jeśli cokolwiek was niepokoi idźcie do dermatologa! Badanie nie boli 😉. Nawet gdy nie czujecie się zaniepokojeni wskazane jest, aby skórze przyjrzał się specjalista przynajmniej raz na dwa lata, podobnie jak w przypadku innych badań profilaktycznych.