Co można zrobić z bliznami?

Co to jest blizna?

Blizna powstaje, kiedy uszkodzenie jakiegokolwiek typu sięga do skóry właściwej. Przyczyną może być zarówno uszkodzenie mechaniczne jak i termiczne czy chemiczne. Niektórzy pechowcy mają skłonność do tworzenia się blizn przerosłych i keloidów. W ich przypadku najważniejsze jest zapobieganie wszelkim urazom, a także minimalizacja zabiegów chirurgicznych. Ale u większości z nas blizna po okresie gojenia się, kiedy jest zawsze wypukła i czerwona przybierze ostatecznie wygląd zanikowy, czyli będzie blada i poniżej poziomu skóry. Na ogół nie sprawia wtedy problemów natury medycznej natomiast jest jednym z głównych powodów, dla których odwiedza się gabinet medycyny estetycznej.

Sposoby na pozbycie się blizn

Sposobów jest kilka a ich zastosowanie zależy od typu blizny, wieku pacjenta, lokalizacji i choroby, która bliznę wywołała. Nie ma jednego rozwiązania na wszystko. Na twarzy najczęściej mamy do czynienia z bliznami w przebiegu trądziku. Jeśli choroba jest jeszcze aktywna i wciąż powstają nowe grudki i krostki to z pomocą przychodzi nam leczenie doustnymi retinoidami. Jeśli trądzik aktywny już wygasł mamy do wyboru szereg technik naprawczych. Drobne, liczne płytkie blizny dobrze poddają się niedrogim zabiegom takim jak peelingi medyczne (zwłaszcza TCA) i lasery niskoenergetyczne z których moim ulubionym jest laser ledowy 660 nn (Beauty Light). Takie działania powodują złuszczenie uszkodzonej powierzchni skóry i ponowne prawidłowe i szybkie jej gojenie. Jeżeli blizna jest niewielka a głęboka to często w wyniku przyrośnięcia do podłoża. Czasem wykonuję więc tzw. subcyzję (podcięcie) koniuszkiem skalpela lub grubą igłą. W liczne płytkie blizny wstrzykuję też drogą głębokiej mezoterapii substancje działające wypełniająco, ale i stymulujące szybsze dzielenie się komórek i tworzenie nowego kolagenu. Rodzaj użytego preparatu trzeba tu skorelować z typem skóry i wiekiem pacjenta. Pojedyncze, głęboko zanikowe zmiany wymagają użycia wypełniacza z kwasem hialuronowym (HA), takiego samego jak do ust czy fałdów.

Bliznę można  leczyć w każdym wieku

Tego typu zabiegi nie są przeznaczone tylko dla ludzi młodych! Stan skóry można poprawić w każdym wieku nawet po 30 latach od powstania blizny. Wszystkie te zabiegi mają też silne działanie odmładzające. Poniżej moja rozmowa o bliznach we fragmencie programu pt.”Bez recepty” TTV 2012.

lek med Anna Stępień

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *